Blog - Osobnosti z řad mariánů

Ctihodný Sluha Boží o. Kazimierz od sv. Josefa Wyszyński

Ctihodný Sluha Boží o. Kazimierz od sv. Josefa Wyszyński

Ctihodný Sluha Boží o. Kazimierz od sv. Josefa Wyszyński se narodil 19. srpna 1700 na panství Jeziora Wielka na Mazovsku. Při křtu dostal jméno January Franciszek. Jako dvouleté dítě musel s rodinou utíkat před švédskými vojsky, která pustošila Polsko. Po několika letech útěku se rodina Wyszyńských vrátila na svůj majetek. Na přání otce, který přál synovi politickou kariéru, začal František chodit do školy, připravujíc se na práci v královské kanceláři. V té době z neznámých příčin slíbil, že se vydá s poutníky k hrobu sv. Jakuba ve Španělsku.

Číst dál
Noví kandidáte na oltáře z řad mariánů

Noví kandidáte na oltáře z řad mariánů

V současné době probíhá beatifikační proces tří mariánských kandidátů na oltáře. Jsou to: Lotyš, P. Mendriks Jan a dva běloruští kněží, P. Fabian Abrantowicz a P. Andrzej Cikoto. Jsou novým typem mučedníků. Ve dvacátém století vyvinuli teologové a kanonisté nový koncept mučednictví, „ex aerumnis carceris“. Tento termín znamená mučednickou smrt, někdy pomalou, v důsledku mučení, vyčerpání, pronásledování ve vězení nebo v pracovním táboře. Nešlo o náhlou smrt, takže k přímé vraždě pro víru nedošlo. Bylo důležité být připraven přijmout smrt jako výraz nejvyšší víry a utrpení na této úrovni, které vedly ke smrti.

Číst dál
Služebník Boží Andrzej Cikoto

Služebník Boží Andrzej Cikoto

MUČEDNÍCI KOMUNISMU 

Služebník Boží Andrzej Cikoto 

 

Misijní činnost polských kněží, působících často v extrémně nepříznivých podmínkách totalitního Sovětského svazu, vedla mnohdy k jejich zatčení, uvěznění a pobytu v táborech gulagu. Jedním z mučedníků gulagu je i misionář a Služebník Boží Andrzej Cikoto. 

Číst dál
Krzysztof Szwernicki MIC

Krzysztof Szwernicki MIC

Marián, Boží člověk, statečný misionář, apoštol Sibiře a anděl vyhnanců – tak nazývali P. Krzysztofa Szwernického lidé, kteří byli nuceni žít na Sibiři jako exulanti – vysídlenci. Dnes o něm můžeme říct, že byl opravdovým apoštolem milosrdenství. Sibiřský exulant Julian Glaubicz – Sabinski o něm napsal: „To je nejpěknější postava ze všech katolických duchovních, kteří v té době sloužili na Sibiři.“ 

Číst dál
1